Často kladené otázky týkající se zalévacího vaku baumbad

Na co se nás ptají naši anglicky mluvící zákazníci

Návod na vaky na zalévání stromové koupele najdete v sekci

“Znalost stromů”>”Pokyny pro zalévací vaky”

Ale když už jste tady, můžete si také stáhnout návod přímo zde.zobrazit online zde

nebo si jednoduše stáhněte:

návod na koupel ve stromech v angličtině

Chcete-li naplnit zalévací pytel stromové koupele, postupujte podle následujících kroků:

1. Umístěte zalévací vak kolem kmene stromu a poté zavřete zip. (Pozn.: jeden sáček vystačí na stromy do obvodu 30 cm. U větších stromů doporučujeme použít dva a více sáčků).


2. Vodní hadici (průměr max. 10 cm) zasuňte hluboko do otvoru zalévacího vaku (alternativně: „vložit“).

3. Nejprve naplňte zavlažovací pytel pouze asi do 1/6 (mezi 10 litry a 18 litry v závislosti na objemu vaku) vodou a poté vak zvedněte za černá poutka (zatřesením otevřete). Je důležité zajistit, aby byl sáček ve svislé poloze, protože jinak by voda nemusela z vaku správně odtékat.

4. Poté sáček zcela naplňte.

Přehrát video

Zalévací pytel na stromy je ideální pomůcka pro zalévání stromů. Taška se umístí kolem kufru jako bunda, uzavře se zipem a poté se naplní vodou. Voda pomalu a po kapkách uniká dvěma malými otvory na spodní straně vaku, což zajišťuje dlouhotrvající proces zavlažování. To vám šetří vodu, čas a peníze a dělá z vás #spořiče stromů.

Přehrát video

Zalévací vaky na stromy jsou navrženy tak, aby voda odkapávala velmi pomalu ze dvou otvorů u spodních záhybů. Otvory jsou umístěny na levé a pravé straně tašky. Pokud se sáčkem zatřese a nainstaluje správně v souladu s pokyny, zalévá půdu pod ním kapku po kapce. Plnicí množství 75 litrů vystačí na dobu zavlažování 6 až 9 hodin, 100 litrový pytel vystačí na 9 až 12 hodin. Půda pod zalévacím vakem je také chráněna před slunečním zářením, a proto zůstává vlhká během procesu zavlažování i po něm. To umožňuje stromu absorbovat vodu po celou dobu zavlažování, což mu umožňuje průběžně doplňovat zásoby vody. Tento typ zavlažování je také známý jako "kapkové zavlažování" a je podrobně vysvětlena na stránce našeho blogu.

Přehrát video

Doba odvodnění 6-9 hodin (75 litrů) a 9-12 hodin (100 litrů) je pro zalévací vaky ideální. Voda se do půdy uvolňuje několik hodin malými otvory na spodní straně. To zajišťuje hluboké zavlažování po celé hodiny. Pokud je doba odkapávání mnohem delší, existuje možnost, že se voda vlivem okolní teploty odpaří do půdy. To by vedlo k tomu, že by strom nebyl zásobován maximálním množstvím vody, kterého by bylo možné dosáhnout beze ztrát. Vaky na zavlažování stromů jsou navrženy tak, aby voda odkapávala ze dvou otvorů na spodních záhybech. Jeden nalevo a jeden napravo. Půda pod závlahovým vakem je také chráněna před sluncem a zůstává po dobu zavlažování vlhká. Vlhká půda je ideální pro to, aby strom mohl absorbovat vodu a naplnit své vodní nádrže po celou dobu zavlažování i po něm. Tento princip je také známý jako „kapkové zavlažování".

Přehrát video

Umístěte pytel na stromek na tyč "vedle" stromu, živého plotu nebo keře

U některých stromů začíná větvení u země, proto není možné zavlažovací vak připevnit na strom podle našeho návodu.
V takovém případě existuje i možnost umístit sáček volně ke stromu (ale stále nad kořenovou sítí).
U mladších stromů to znamená, že pytel by měl být umístěn co nejblíže ke kmeni, zatímco u starších stromů můžete zvolit i určitou vzdálenost, protože podzemní kořenový systém se již rozkládá na mnohem větším poloměru.

Taška je díky pevnému materiálu a zploštělému dnu poměrně robustní a stabilní, a proto vyžaduje pouze malou podpěru, jako je dřevěná tyč, kterou lze zapíchnout do země vedle tašky. Vždy si prosím pamatujte, že po třetím (v předchozí odpovědi bylo řečeno 1/6) naplnění zavlažovací vak krátce zvednete (v případě potřeby s ním zatřesete), abyste zajistili, že otvory jsou čisté a voda může prosakovat do půda v kapičkách. Pak ji úplně naplňte!

Tato metoda je také velmi vhodná pro živé ploty a keře. Zde umístíte zavlažovací vak co nejblíže živému plotu (nebo keři), kořeny se totiž nešíří pod zem tolik jako u stromů.

Pokud není možné jej nastavit výše popsaným postupem, doporučujeme použít zavlažovací kruh baumbad Premium (55 L). Protože je licí prstenec širší, lze jej obvykle snadno nainstalovat, i když je mezi zeminou a větvemi velmi málo místa.

Přehrát video

Zalévací vaky jsou navrženy tak, aby voda odkapávala ze dvou otvorů (levý a pravý) u spodních záhybů. Pokud nejsou správně umístěny při třepání sáčkem během plnění, může voda vytékat rychleji, než bylo zamýšleno.


Zkontrolujte prosím znovu pokyny, abyste viděli, jak správně zatřepat sáčkem. Jednotlivé kroky si také můžete znovu prohlédnout v našem videu, jak používat a instalovat zavlažovací pytel Baumbad. => Pokud i poté voda odtéká příliš rychle, zkontrolujte, zda sáček (sáčky) nestojí v prohlubni nebo nad dutinou. To by mohlo vést k mačkání PVC a nechtěnému zvětšení otvorů, což lze napravit jemným zatažením nebo nadzvednutím. V případě potřeby můžete také zkusit změnit polohu stromové tašky tak, aby stála na rovném povrchu. Podívejte se, zda vám toto navrhované řešení pomůže. V opačném případě kontaktujte náš tým zákaznické podpory nebo si zarezervujte bezplatnou schůzku s jedním z našich odborníků na stromy. Pomůžeme vám a najdeme řešení.

Přehrát video

Naše vaky na stromky jsou konstruovány/navrženy tak, že voda odkapává ze dvou otvorů (levý a pravý) ve spodních záhybech. Pokud nejsou správně umístěny při protřepávání sáčku během plnění, voda může odtékat buď pomaleji, nebo rychleji, než bylo zamýšleno, proto si znovu přečtěte pokyny, abyste zjistili, jak sáčkem správně zatřást. Jednotlivé kroky si také můžete znovu prohlédnout v našem videu, jak používat a instalovat zavlažovací pytel Baumbad. => Přejděte do části videa „Správně zatřeste sáčkem“.

Další navrhovaná řešení, pokud je vyprazdňování příliš pomalé:

1) Zkontrolujte, zda se PVC v přehybu nebo kolem otvorů mírně lepí k sobě. Pokud ano, zkuste trochu zatáhnout, abyste vše uvedli do správné polohy.


2) Je možné, že je sáček(y) v prohlubni nebo nad dutinou? Pokud ano, zkontrolujte, zda PVC v této poloze neblokuje drenážní otvory. I zde se prosím ujistěte, že jsou otvory odblokovány jemným zatažením. Ve videu vám ukážeme, jak na to.

Zjistěte, zda vám jedno z těchto řešení pomůže. Pokud ne, kontaktujte náš tým zákaznické podpory nebo si zarezervujte bezplatnou schůzku s jedním z našich odborníků na stromy. Pomůžeme vám a najdeme řešení.

Přehrát video

Za prvé: Ano, sáčky na stromky lze (téměř vždy) opravit! Vyzkoušeli jsme různé metody oprav a na základě toho vyvinuli bezplatnou sadu pro opravy. Naše zkušenosti a doporučení jsme shromáždili v „průvodci opravami“. Najdete je na našem blogu o znalostech stromů v článku: "Oprava pytlů na stromy - velké srovnání "Pro bezplatné náplasti nám jednoduše napište zprávu. Klikněte zde pro Kontaktní formulář.

Žádáme vás, abyste zavlažovací vaky jednoduše nevyhazovali, protože kromě opravy existuje také recyklační program pro poškozené vaky. V tomto programu Vám tašky opravíme a darujeme, nebo zpracujeme tašky do opravných sad, které Vám zdarma zpřístupníme, pokud si budete chtít tašky opravit sami.

Přehrát video

Není vždy snadné určit, který strom potřebuje kolik vody. Obecně proto doporučujeme zalévat spíše o něco méně než příliš. Stromy jsou do jisté míry zvyklé na roční období s různým množstvím srážek. Pro strom je důležitým faktorem přežití, aby si vybudoval určitý stupeň odolnosti, aby byl schopen bez úhony přežít tři období. Kvůli měnícímu se klimatu je však stále běžnější, že suchá období trvají déle, že déšť přináší méně vody nebo že většina při silných deštích přes velké množství jednoduše odteče, a není tak přístupná kořeny stromů. Naše vaky na stromy slouží jako podpora při zavlažování, aby stromy přečkaly tato nepřirozeně dlouhá a neobvykle suchá období co možná bez újmy.

U mnoha stromů se kořenový systém rozprostírá v různých hloubkách půdy, aby měl přístup ke zbývající vlhkosti. Jakmile je k dispozici voda, strom ji obvykle začne ukládat do svých listů, větví, kmene a kořenů. To je podobné jako u živých organismů. Jakmile se tyto zásoby doplní, mohou stromy přežít dlouhou dobu bez další vody. Když jsou zásoby stromu vyčerpány pod kritickou hranici, lze to obvykle nejprve vidět na listech, které začnou „bezmocně“ viset dolů. Máte-li příležitost, bylo by vhodné zasáhnout a poskytnout podporu.

Pokud zůstane delší dobu suchá, je samozřejmě nejlepší strom průběžně podpírat. Se zálivkou má smysl začít každý večer, i když pravděpodobnost deště je stále poměrně vysoká. Pokud předpovědi počasí naznačují delší období veder nebo sucha, doporučujeme okamžitě začít s týdenní kapkovou závlahou a v extrémních podmínkách plnit stromový pytel i dvakrát týdně.

Přehrát video

Náš zalévací pytel dáte kolem stromu jako bundu/oděv. Je to snadné, lze to provést v několika jednoduchých krocích a zabere to velmi málo času. Jeden stromový vak do koupele je určen pro zalévání stromů s obvodem do 30 cm. U větších stromků je možné kombinovat více stromových vaků. Jednoduchým pravidlem je, že jeden stromový sáček vystačí až na 30 cm obvodu. To znamená:


Obvod do: 30 cm (průměr: 9.6 cm) = 1 pytel na stromeček
Obvod do: 60 cm (průměr: 19.2 cm) = 2 sáčky na stromeček
Obvod do: 90 cm (průměr: 28.8 cm) = 3 sáčky na stromeček
Obvod do: 120 cm (průměr: 38.4 cm) = 4 sáčky na stromeček
atd.


Závlahové vaky do stromové koupele jsou navrženy tak, aby se daly snadno na sebe napojit. Níže naleznete video, ve kterém můžete vidět, jak to funguje, upozorňujeme, že při co největším obvodu stromu nemusí být pytle naplněny na 100%, protože kmen při plnění tlačí na pytel. Pokud je to problém, je možné stromový vak(y) položit "volně" vedle požadovaného stromu.
"Jednotlivé sáčky postavte na tyč"
a
"Umístěte několik sáčků dohromady"

Přehrát video

Může se stát, že se větve, popínavé rostliny nebo jiné předměty nacházejí přesně tam, kde je kolem stromu běžně umístěn zalévací pytel. V takovém případě lze pytel postavit i „volně“ ke stromku k zalévání. Taška na strom je již sama o sobě docela stabilní a potřebuje jen trochu dodatečné podpory. Nejlepší je použít dřevěnou nebo bambusovou tyč nebo kovovou tyč, kterou zapíchnete do země vedle tašky (pokud možno bez poškození větších kořenů stromů). Nyní na něj můžete připevnit stromečkovou tašku běžným způsobem.

Jediný zavlažovací pytel je určen pro zalévání stromů s obvodem do 30 cm.

Několik vaků na zalévání stromové koupele je vyžadováno pouze u starších stromů, které tento obvod překročily. Ty lze snadno vzájemně kombinovat pomocí řešení zipu.

Přehrát video

Ve srovnání se stromy, které mají obecně volný, relativně hladký kmen, mají živé ploty a keře často větve a větve (nebo dokonce špičky a trny) blízko země. V důsledku toho nemusí být možné připevnit zavlažovací pytel přímo tam.

Jak již bylo popsáno ve vašem předchozím dotazu zákazníka, v takovém případě lze vak umístit i „volně“ k zalévanému živému plotu nebo keři. Stromová taška je již sama o sobě docela stabilní a vyžaduje jen trochu dodatečné podpory. Nejlepší je použít dřevěnou nebo bambusovou tyč nebo kovovou tyč, kterou zapíchnete do země vedle tašky (pokud možno bez poškození větších kořenů stromů). Nyní na něj můžete připevnit stromečkovou tašku běžným způsobem.


Dodatečně:

Pokud instalace není možná ani výše popsaným postupem, doporučujeme použít zavlažovací kruh Baumbad Premium (55 litrů). Jelikož je zavlažovací prstenec širší, lze jej obvykle dobře nainstalovat, i když je mezi zeminou a větvemi velmi málo místa.

Přehrát video

Zalévací pytel na stromeček je z velké části vyroben z PVC. Má velmi jednoduchou konstrukci, což přispívá k jeho dlouhé životnosti. Materiál odolný proti roztržení a nárazu je také podpořen síťovinou vláknitou vazbou.

Životnost se snižuje o:
• Nesprávná manipulace s taškou (prosím, dodržujte toto
instrukce)

• Příliš drsné/korozivní čisticí prostředky

• Neopatrnost s hroty nebo ostrými hranami na stromě
zlomené větve a větvičky

• Povětrnostní vlivy jako bouřky, kroupy, mráz nebo intenzivní
sluneční záření, které trvá příliš dlouho (naše tašky jsou standardně dodávány s UV ochranou)

• Psi, kteří opakovaně močí na sáček po dlouhou dobu
času

• Nesprávné kolize se sekačkami na trávu nebo robotickými sekačkami

• Přísady do hnojiv (v závislosti na chemickém složení)

• Zimní služby, které produkují sníh (rozbředlý sníh) na stranách
silnice se nahromadí nebo posype solí ve velkém množství.

• Hlodavci, červi nebo větší divoká zvířata hledající vodu
(obvykle pouze v případě, že bylo velmi, velmi suché po dlouhou dobu)

• Vandalismus (jen abych vše shrnul)

• Po velmi dlouhé době používání může dojít k tvorbě řas
způsobit ucpání obou otvorů.

• Při plnění lze také použít špinavou vodu a jiné nečistoty
ujistěte se, že voda správně neodtéká nebo může dokonce úplně ucpat
otvory.


Tipy pro dlouhou životnost:
Sáčky používejte nejlépe pouze ve fázích roku, kdy jsou potřeba a poté je po vysušení a vyčištění umístěte na suché místo, aby se netvořily řasy a sáček byl chráněn. Pokud je to možné, vyhýbejte se život omezujícím podmínkám. (viz výše)

Může se stát, že v době velkých veder, velmi malých srážek nebo sucha už divoká zvířata nenajdou pitnou vodu. Jejich dobře vyvinutý čich jim prozradí, že ve stromových pytlích je voda a z nutnosti pytlíky okusují. Do pytlů se mohou dostat především drobní hlodavci, jako jsou myši, ale také kuny a lišky.

Našli jsme řešení, jak zabránit pokousání zvířat na zavlažovacích vacích:

Umístěte na svůj pozemek jednu nebo více malých misek, které plníte při plnění pytlů. To umožňuje zvířatům snadný přístup k vodě.

Tip: Misky by měly být dostatečně hluboko v zemi, aby nepřečníval okraj, aby se k vodě napít dostali i malí hlodavci.

Pokud by se vám však stalo, že se vám taška na stromeček proděraví, v našem článku „Oprava pytlů na stromeček“ najdete návod, jak díry v několika jednoduchých krocích opravit pomocí domácího náčiní. Od našeho týmu zákaznické podpory si můžete vyžádat záplaty zbytkového materiálu a recyklační záplaty, stejně jako další informace o opravě pytlů na stromy.

Přehrát video

V posledních letech se totiž výrazně zvýšil počet „zelených“ vaků, tzv. zavlažovacích vaků. A to je důležité a dobré.

Změna klimatu způsobila, že se klima v posledních letech neustále mění. V průměru se téměř všude v Evropě oteplilo, srážek ubylo a období sucha se znatelně prodlužují. V důsledku toho mnoho rostlin a stromů trpí extrémním nedostatkem vody, zejména v letních měsících. Na mnoha místech výrazně vzrostla úmrtnost městských stromů, což je také způsobeno tím, že městské rady stále více narážejí na limity svých zdrojů, pokud jde o zásobování všech stromů potřebnou vodou kvůli stále extrémnější klimatické situaci .

Zalévací pomůcky, jako je zalévací pytel Baumbad, mohou znamenat záchranu života. Snadné použití a praktický design usnadňuje zavlažování radám, milovníkům stromů a těm z nás, kteří se chtějí zapojit do ochrany městských stromů.

Prostřednictvím procesu zvaného kapkové zavlažování lze ušetřit vodu a spoustu času a přitom udržovat půdu kolem stromů vlhkou po relativně dlouhou dobu. Voda prosakuje nepřetržitě do kořenové zóny stromů několik hodin malými otvory na dně naplněných stromových vaků. Tímto způsobem lze výrazně zvýšit zdraví, odolnost a vitalitu našich stromů. Jejich ochranou a zachováním zároveň zajistíme, že budeme moci i v budoucnu těžit z přirozených chladicích mechanismů městských stromů.

Baumbad již spolupracuje s mnoha městy a obcemi po celém Německu. Zeptejte se ve svém městě, zda se tam již používají pytle na stromy, zda existuje možnost sponzoringu stromů a/nebo jak se mohou občané zapojit do záchrany stromů.

S jakýmikoli dotazy se také můžete obrátit na naše odborníky na stromy.

Přehrát video

Kapacita zalévacího vaku stromové koupele (75 nebo 100 litrů) je určena pro obvod stromu do 30 cm. To odpovídá průměru kmene přibližně 9.6 cm. Pokud se má zalévat strom s větším obvodem/průměrem, doporučujeme použít odpovídající více zalévacích vaků.

Obvod do: 30 cm (průměr: 9.6 cm) = 1 pytel na stromeček

Obvod do: 60 cm (průměr: 19.2 cm) = 2 sáčky na stromeček

Obvod do: 90 cm (průměr: 28.8 cm) = 3 sáčky na stromeček

Obvod do: 120 cm (průměr: 38.4 cm) = 4 sáčky na stromeček

atd.

Každá kapka je důležitá k naplnění vodní nádrže stromu. Obzvláště během dlouhých suchých období můžete svému stromu udělat mnoho dobrého se zalévacími vaky na stromy. Množství vody, které jednotlivé stromy potřebují, se liší druh od druhu. Velké stromy mají obvykle velmi dobře vyvinutý kořenový systém, který zasahuje hluboko do země, takže často hluboko dole najdou vodu, která není přístupná mladším stromům.

Pro nové výsadby je proto obzvláště důležité pravidelně je zásobovat dostatečným množstvím vody, aby se v nich mohly vyvinout vhodné kořeny. Zvláště důležitá je oblast pod stromovým vakem, která je kapkovou závlahou udržována neustále vlhká.

Proto doporučujeme minimálně 75 litrů (jeden plný pytel), ale nejlépe 150 litrů (dva plné vaky) na jeden zavlažovací cyklus. U větších stromů (a použití několika stromových pytlů) by měly být všechny stromové pytle naplněny alespoň jednou.

Přehrát video

Každý strom je živá bytost a uchovává vodu – ve svých listech, větvích, kmeni i kořenech. To je podobné jako u živých organismů. Když jsou tyto nádrže plné, mohou rostliny přežít dlouhou dobu bez další vody. Když jsou rezervoáry stromu vyčerpány, prvním příznakem je obvykle to, že listy klesají. Pokud máte možnost, strom by měl být nejpozději od tohoto okamžiku dodatečně podepřen nebo zaléván.

Kořeny jsou nástrojem, kterým stromy absorbují vodu, která je nezbytná pro přežití. Kam až tyto kořeny sahají, závisí mimo jiné na druhu stromu. Zpravidla však lze říci, že hlavní kořenovou plochu lze odhadnout z koruny stromu promítnuté na zem. Tam, kde je vody nedostatek, se kořeny prodlužují a stromy se vzdalují. Většina stromů má dalšího nepostradatelného pomocníka: mykorhizu, síť hub v půdě. Touto symbiózou tato houbová vlákna enormně zvětšují povrch kořenů a tím i jejich povodí.
(Zdroj: https://www.lwf.bayern.de/wissenstransfer/forstcastnet/260900/)

Máte ještě nějaké dotazy?

Stačí nám napsat a někdo z našeho týmu se vám co nejdříve ozve. Případně máme svéprůvodce znalostmi stromů, s mnoha dalšími tématy, která by vás mohla zajímat.

Zajímavosti o stromech a zavlažování

Náš blog o znalostech stromů

Skvělý nápad, snadné použití a vše perfektní od objednávky až po doručení.

Michael K.

Stromový vak na zalévání do koupele

Pořiďte si prémiový zavlažovací vak

Školky vytvářejí život, my v baumbad život chráníme.

Baumbad, oficiální partner Asociace německých školek.